Figurky [1] [2] [3] [4]

Kardinál

Pod dojmem návštěvy kardinála vlka
v bílovické farnosti si nechal
figurku kardinála vyrobit Matěj

Kovboj

Kovboje si objednal Josífek.
Má chapsy s třásněmi, po kterých hezky stéká voda, když v prérii náhodou prší. Což se neděje moc často. Takže většinou přijde ke slovu šátek proti prachu, který víří běžící stáda. Koně si bude kovboj zatím půjčovat od Vinnetua.

Indiánka

Tato indiánka není přizpůsobena pro jízdu na koni, musí se proto nechat vézt. Cesta bude dlouhá, pojede s Klárou do Švédska. Doprovod jí bude dělat sám Sedící Býk.

Šerif

Šerif John Stone sloužil v letech 1873 - 1877.

Sklenici svou dopil, zakrátko u mne byl,
okovy na ruce dal a pistole vzal
šerif John Stone, ó, šerif John Stone,
šerif John Stone, ó, šerif John Stone,
moji svobodu vzal šerif John Stone.
(Rangers: Zvedněte kotvy)

Křižáci

Při loňské návštěvě Svaté Země jsme o křižácích mnoho slyšeli a setkávali se s jejich stopami. Bylo mezi nimi mnoho statečných bojovníků.

Pony Express

Když do pustin chceš dopis psát,
Ponny Express musíš znát
plný stáje koňů zlých
a třista jezdců poštovních

Vinčestrovku nesmí mít,
je moc těžká k sedlu vzít
dopisy má místo ní,
tenhle jezdec poštovní


Každý ten jezdec musí být v sedle doma, s koněm dojet projet i když hoří Arizona, sám si musí hledat cestu svou, jak se zpívá v refrénu písně K.T.O Pony Express.

První jezdec vyrazil na trasu 8.dubna 1860 ze Saint Joseph ve státě Missouri, dále se jelo přes Kansas, Nebrasku, Colorado, Wyoming, Utah, Nevadu a končilo v Sacramentu v Kalifornii. Samotní poslové byli vybaveni jídlem (suchary, špek) a polní lahví s pitím. Na svou obranu měli střelnou zbraň. Při školení jim ale bylo doporučeno nemíchat se do žádných sporů a pokud možno zmizet. Poštovní zásilky převáželi ve čtyřech kožených brašnách, tzv. mochillách, upevněných u sedla a naplněných asi 15 kilogramy zásilek. Jezdec měl za povinnost tryskem ujíždět k nejbližší stanici, vzdálené asi 20 km. Zde vyměnil koně a pokračoval v cestě.

Přísaha Jezdce Pony Expressu: Přísahám, že pokud budu jezdit u firmy Pony Express Co., nebudu klít, nebudu požívat opojné nápoje, nebudu vyhledávat hádky a spory s ostatními jezdci firmy, budu jednat v každém ohledu čestně, budu pečlivě plnit své povinnosti a svěřený mi úsek trasy zdolám i za cenu ztráty života v termínu a limitu, jak mi bylo řečeno. K tomu mi dopomáhej Bůh.

Sára

V domácí stáji jsem napočítal šest koní. Na 3 jezdce Pony Expressu to stačí. Ale pro sedm statečných ještě jeden scházel. Tím sedmým jubilejním se stala Sára. Snažil jsem se co nejvíce přiblížit koni, na kterém jsem toho nejvíc najezdil, naklusal, nacválal, párkrát i nedobrovolně natryskal.

Už vidím, jaká bude o něho rvačka ...

Sam Hawkens

... vida, už na ní sedí zkušený zálesák Sam Hawkens.

Tuto známou postavičku jsem už určitě dělal. Dobrý stopař by po ní pátral asi v Řícmanicích. Tentokrát umí Sam jezdit na koni, umí držet svou dlouhou pušku Lízu a samozřejmě má sundávací skalp. Jo, a snažil jsem se mu udělat nosík na míru. Hi hi hi!

... Ten nápad se zřejmě malému Hawkensovi zalíbil. Vesele se zachichotal: „‚Shatterhand‘, hihihihi! Teprve greenhorn, a už dostává válečné jméno! A ještě ke všemu takové! Jo, když si nějakého greenhorna vyhlídne Sam Hawkens, tak určitě za něco stojí, jestli se nepletu. Shatterhand… Nebo snad Old Shatterhand?!

Pistolník

I když neustále zdůrazňuji, že zbraně se nemají figurkách bojovníků při hraní brát z rukou, stále nalézám nějaké odložené, někdy dokonce i s rukou po zápěstí. A tak vznikl tento pistolník, kterému jde pistole vytáhnout z kapsy jezdeckého pláště snadno.
OsadníciSlečna v zeleném by se mohla jmenovat třeba Kora. Je to první figurka ženy, která může jezdit na koni. Spolu s tlustým mužem mohou představovat osadníky putující na Divoký západ.

Nebo by tlouštík mohl hrát třeba Tlustého Jemmyho ze Syna lovce medvědů.

František SaleskýJak se jmenoval, se mi zjistit nepodařilo, takže z ní uděláme Rose-des-sables, což znamená Pouštní růže.


Svatý biskup konal vizitace své členité diecéze koňmo i na lodi. Jednou ho uctivě zdravil jistý sedlák. A chlubil se, kolik umí modliteb. Biskup ho pochválil a slíbil, že mu dá svého koně, když se pomodlí soustředěně a bez chyby otčenáš. Sedlákovi zasvítily oči a hnes se začal modlit, než si to biskup rozmyslí. Když byl v polovině, vyhrkl
"a dostanu ho i se sedlem?"

A tak prý koník zůstal biskupovi.

Jack a indiánKryštof snil o jezdci na koni s westernovým sedlem. Toho se mi podařilo stihnout, včetně hrušky a zlaceného sedla, do konce prázdninového pobytu u nás, ale na jezdce už nezbyl čas. Tak si Kryštof odvezl místo toho pistolníka.

Matěj chtěl indiána na koni bez sedla. O účesu jsme dost přemýšleli, nakonec zvítězilo tohle číro. Zdá se, že se ještě někde objeví.

Pistolník II
Kryštof si na svého černě skvrnitého bělouše přál ještě jezdce s hnědým šátkem kolem krku. Košili měl mít žlutou (nebo snad červenou?). Tak jsem se pokusil jeho představu realizovat.

Ježíš a Maria
Toto byla nejvážnější zakázka, kterou jsem dosud dělal. Vyrobit nějaké figurky, které bude Anička dostávat jen do kostela na mši svatou. Volba nebyla složitá - Ježíš a Maria. Anička zřejmě správně pochopila, jaký je vztah obou postav. Obě figurky se totiž při mši svaté hlasitě líbají.

Chico

Josífek si objednal Chica. Snažil jsem se, aby se mu aspoň trochu podobal. Mařenka chtěla taky kovboje. V klukovském světě je to prostě potřeba.

Toník si přál grošovaného koně. Jestli se nepletu, tak dostal jméno KryštofBez jezdce. Jezdit na něm bude asi jeho šerif.

.

Sam 3Sam Hawkens se dočkal velké pocty. Vybral si ho za společníka náš pan farář. A tak byla to jen otázka času, kdy se tento veselý mužík zase bude vyrábět. Tentokrát nejede na vypůjčené Sáře, ale pyšně sedí na černém hřebci, který by se spíš hodil pro Vinetoua nebo Old Shatterhanda. Anička se docela lekla, když jí zůstala Samova paruka v ruce a odhalil se jeho krvavý skalp.

Sacagawea

Tato indiánka, Ptačí žena, vedla expedici Lewise a Clarka napříč pustinami Severní Ameriky až k Pacifiku se svým právě narozeným synkem na zádech.

VelehradštíSaša s Dominičkou, Anežka, Tomáš s harmonikou, Damián a Klárka

anděléTito 4 andělé odletěli za Klárou a jejími 4 dětmidoprovodila je svatá rodina. Josef skutečně pochází z Betléma. Je vyroben z odřezku olivového dřeva, který mi dal v Betlémě jeden palestinský soustružník růžencových korálků. Jmenoval se Jacob.