Vašík se s námi podělil o pěkný příběh:
Ježíš přišel k jedné chudé ženě a ona mu udělala polévku a dala do ní máslo všechno co měla. Ježíš jí dal tolik peněz kolik bylo ok na polévce. Viděla to jedna bohatá a závistivá sousedka. Pozvala Ježíše k sobě, udělala mu polévku a dala do ní nadbytek másla (což bylo hodně másla) aby na polévce bylo hodně ok. Na polévce se utvořilo 1 velké oko. Ježíš jí tedy dal 1 peníz.

Díky Vašíku!

Pěkné zprávy přišly třeba od Verunky. Při nejbližší příležitosti se vypravili s tátou do lesa pro vhodné dřevo: "tak jsme s tátou našli v lese dřevo a na balkóně jsme ho spolu zapálili. Hodně se z něj kouřilo a když jsem zafoukala, tak se objevil plamen. Bylo to zajímavé."

Tak to je hezky splněný úkol. Kromě toho samozřejmě nechyběly odpovědi na oheň v Písmu. A byly správné :-) .

Anežka si s ohněm a březovou kůrou pohrála na táboře.
Tady překvapil Vašík. Co myslíte,
že byli první živočichové,
kterých si při svém pozorování v trávě všiml?
To byste asi jen tak neuhodli! Vlaštovky!
Začalo totiž pršet a mouchy létaly nízko. A vlaštovky za nimi.

Pěkné pozorování ;-) .

A proč tomu tak vlastně je?
Hmyz totiž zaznamenává změny počasí daleko citlivěji než třeba ptáci. Orgány vnímající změny vlhkosti bývají často umístěny na tykadlech a v okolí ústního otvoru v podobě jemných chloupků. Smysl reagující na změny atmosférického tlaku je asi opět na tykadlech.

Hmyz při vyšším tlaku vzduchu a suchém počasí využívá stoupavých proudů pro let ve výšce. Když se blíží déšť, tlak klesá a vlhkost vzduchu se zvyšuje. Déšť by mohl mít pro hmyz nepříjemné důsledky, třeba pro schopnost letu kvůli mokrým křídlům.

Snaží se proto skrýt pod listy či v jiných úkrytech při zemi.
Blíže k zemskému povrchu se proto za nimi vypravují i vlaštovky a jiřičky.

...

Anežka při sedění v trávě s kamarádkou pozorovala čmeláka. A samozřejmě věděla, co se dělo v trávě, když tam někdo nechal před dvěma tisíci lety lidi posedat.
Jsou prázdniny a tak o sobě moc nevíme. Nemyslete si, ale, že se nic neděje. Třeba Anežce se vyklubal přímo před očima exotický motýlek Antherea pernyi. A protože přitom měla i foťák, můžete se na tento zajímavý začátek třídenního motýlího života podívat i vy tady.
zrození motýlka

Terka taky nezahálí, kochá se babočkami paví oko a snaží se uhádnout , na které rostlince sedí můj motýl. Zatím se to nikomu nepodařilo ...

A přece, Terka napjala síly, až to uhodla. Uhodne ještě někdo?

...

Jasně, už je to tady, se správnou odpovědí se hlásí Anežka, ze které se vyklubal ne motýl, ale velký znalec motýlího života v praxi. Vůbec se mi zdá, že motýli se vám hodně líbí. Nezůstává pozadu ani Verunka, která se sice k intenetu moc nedostane, ale přesto se jí podařilo nám doručit pěkné fotky motýla, kterého potkala na výletě.

...
Verunka uhodla taky!
Navzdory prázdninám už tu máme od Terky a Verunky správné odpovědi i na tuto otázku. Verunka se dokonce snažila uhodnout, co by ta žlutá květina mohla být. Tipla si kozí bradu. To teda obdivuji, protože, abych se vám přiznal, ani když jsem viděl celou rostlinu, nebylo to hned jasné. Těch podobných žlutých kytiček je opravdu hodně. Třeba jestřábník, pampeliška podzimní, mléč rolní nebo škarda ozimá. Mně se při bližším zkoumání zdálo, že by to mohla být ta poslední.

Ale ono to vlastně není tak důležité, hlavně že nám taková květinka pomůže nasát malinkou trošku nektaru poznání Stvořitele.

Docela by mě zajímalo, jak těmto květinkám říkají vosičky ...


Vosičky se zatím nevyjádřily, ale Anežka mě chce přemluvit na jestřábník, kterého ona viděla na Vysočině spoustu.
Už tu mám i dvě odpovědi na tuto otázku. Nejvíce jsem se o plaveckých schopnostech a touhách dozvěděl od Verunky. Nejraději by na tom byla aspoň chvíli jako Petr, když kráčel po vodě k Ježíšovi. V tom případě bych se i já rád připojil. ;-)

Terka zase měla příležitost obdivovat vodu ve velkém. Kde asi byla? ;-)

Vašík se o prázdninách skoro vůbec nepodíval na počítač, což je dost chvályhodné. Nejvíce se s vodou pobavil v akvaparku. Má bobříka plavání, což říká, že uplave 60 metrů. Když k tomu přidáme ještě, že umí plavat pod vodou, tak se nedivíme, že s vodou je kamarád a říká Bůh opravdu měl skvělý nápad stvořit vodu! Možná také proto si vybral scénu o tom, jak přišla povodeň a přivalila se řeka ... kdo tuší, jak to bylo dál ? ;-)

Už jsem byl zvědav, jakou zkušenost s vodou má Anežka. Píše, že si vody užila dost, protože se skautským oddílem tábořili kousek od rybníka. Při druhém úkolu si vzpomněla, že ve schooličce se učí písničku Mojžíš, kde se zpívá : kdo se bojí vodou jít ten podle tónů faraónů musí žít. Mává, mává nám všem svobodná zem ... to je příběh z bible, kdy Mojžíš vztáhl hůl nad moře a moře se rozestoupilo, až všichni přešli, tak Mojžíš znovu vztáhl hůl nad moře a ono se vrátilo do původní polohy.

Marky zase příjde nejzajímavější chození po vodě, i když neví, jestli by důvěřovala :-). Naučila se plavat v Chorvatsku: "Když jsme tam byli, a mé sestře byly 3 roky, tak když i trochu lokla, protože ještě neuměla plavat, tak říkala, já jsem volala 3* tatínku pomoc a dvakrát to nebylo slyšet:-) Sama jsem si to také vyzkoušela kdž jsme byla mladší, a byli jsme v bazéně, a já jsem sebou začala plávat, a už jsem nedoplavala k okraji, a teta si myslela že si jen tak hraju, naštěstí si mne potom všimla, a hodila mně lehátko. Ještě že mě zachránila :-)" Hlavně se jí líbí jiné skupenství. Moc ráda bruslí, a taky se naučila letos na lyžáku lyžovat.
S touto otázkou jsem to tak trochu zkoušel. Uveřejnil jsem ji tady, ale nedal upozornění na farní stránky. Jestlipak se najde někdo, kdo si jí všimne ;-). A všiml si Vašek. Napsal o využití léčivých účinků jitrocele v jejich rodině. Sám se léčívá jitrocelovým sirupem. Pěkné!

A už tady mám i pěknou odpověď od Verunky. I u ní funguje jitrocelový sirup. A navíc je sladký!

Je pěkné, že si při této otázce připomínáte události, kdy se Boží ochranná ruka projevila ve chvíli, kdy někomu hrozilo dost velké nebezpečí. Že, Anežko nebo Verunko?

Terce zase jitrocelový čaj jednou pomohl vyléčit kašel. A správně připomíná, že takovou léčivou schopnost pro duši máme ve svátosti smíření.

Vida, jitrocel je docela populární. Pěknou příhodu své babičky nám poslala Marky: „Když jí bylo 10 let, a byla na prázdninách u své babičky, tak v té době nejezdily autobusy o víkendu, ale protože byl její dědeček v nemocnici, tak ho šla sama se svým bráškou navštívit. Do nemocnice to bylo 12 km, ale babička nad tím nepřemýšlela a vzala si pantoflíčky. Při ceště tam jí to ještě nevadilo,ale jak šla zpátky,tak začala pociťovat malé puchýřky, a napadla ji jedna blbost, a to ta, že když si sundá boty, a půjde bez bot, ale jak přišla domů, tak už jí to hodně bolelo, a ještě k tomu, si prasklé puchýře - kůžičky - začala stříhat(ACH JO :-)!... Potom nemohla ani na jednu našlapovat a až si toho všimla její babička, tak jí na to nasbírala jitrocel, vložila na rány a za 2 dny už mohla zase vesele skákat a potom už si určitě na výlet nevyšla v pantoflíčkách.”
První stručná zpráva přišla od Terky. Viděla, jak si maminka vařila z kopřivy čaj.
O něco bolestivější zkušenosti s touto jinak nadmíru užitečnou rostlinou posílá Anežka: Když jsme jeli na kole na výlet a objížděli jsme závoru, taťka mě táhl na laně, protože jsem byla malá a nevyšlapala jsem tak velkej kopec. Spadla jsem do kopřiv. V kraťasích a tričku s krátkým rukávem. A celou mě to popálilo i obličej i víčka. To bylo nejhorčí, na těch víčkách jsem se pořád škrabala.

Marky píše: Babičce na zahrádce rostly kopřivy - samozřejmě neumyslně, a tak tím že je sesbírala, tak to mělo dvě výhody, očistila od nich zahrádku a tak si z nich udělala čaj, je to dobré na vlasy. A tento čaj mi moc chutnal, a vyžádala jsem si ho i domů :-) Také jsem slyšela, že může být dobrá v salátech.
Už jsem myslel, že se nedočkám. První kvítky z vašich větviček se už mohly objevit o vánocích. Jediná zpráva, kterou jsem měl, nebyla moc povzbudivá. Anezka psala, že se její mladší bráška zmocnil větviček a pokusil se z nich vyrobit nějaké hrací rekvizity, možná šermířské. No a nalité pupeny se mu samozřejmě nehodily :-(

Nějaká větvička to snad přežila. A teď, 17.ledna, Anežka hlásí, že má na třešňové větvičce kvítky i lístky. Tak to je moc pěkná zpráva!
Jednou jsem pozoroval Tiše Kráčejícího Vlka jak sestupuje k potoku, aby se vykoupal. Nejprve se posadil těsne u potoka a klidne pozoroval proudění vody a odrazy na hladině. Chvílemi se zdálo, že jeho mysl pluje nahoru a dolu s proudem potoka. Pak jako by se ponořila až ke dnu, kde se v rákosí vlnila malá štička. Po chvíli do vody ponořil ruce, nabral vodu do dlaní a nechal ji ze zvednutých dlaní kapat na oblicej. Pak ve vytržení pozoroval, jak kapky s plesknutím dopadají na vodní hladinu a posílají ke břehu soustředné kruhy. Napil se a beze slov hovořil k vodě. Přivoněl k ní. Sáhl na její hladinu a snažil se rukama vnímat její napětí a nasávat do své mysli a svého srdce její skryté vlastnosti.

Nakonec Tiše Krácející Vlk vstoupil do průzračné tůně a pomalu se nořil, až téměř celé jeho tělo zmizelo pod hladinou. Ve vodě se pohyboval, jako kdyby byl součástí toku. Zářil radostí. Umyl si obličej i tělo. Vnímal chladnou měkkost vody nasávající se do jeho těla. Pak se nechal vodou přikrýt úplně. Když se opět objevil na hladině, uvolnil se a otevřel oči. Jeho paže a nohy se pohupovaly v proudu. Jak se tak díval do korun stromu, zdálo se, jako by ležel v samé kolébce stvoření.

z knihy Tom Brown's Field Guide Living with the Earth


„ Jitrocélové listí aneb semeno vařené a v pokrmích požívané aneb spolu obé to ztlučené na prach a do života přijaté :též i šťáva z listí vydávena aneb voda pálená pitá, zastavuje všelichá plynutí břicha, hojí všecka vnitřní ranění, obzvláště ledvin a měchýře, prospívá proti chrkání krve, krvavému moči, a summou všeliké neduhy zastavuje, kteříž přílišně plynou. Může se i semeno na prach ztlučené do syrového vejce vsypati, potom upéci a jísti.”

z knihy Apotéka domácí Adama Hubera z Rysempachu
(konec 16. století)

Moc srozumitelné to není, že?

do života přijaté → to co se jedlo nebo pilo
plynutí břicha    → průjem nebo krevní výron někde v břišní dutině

            * * *

Jinak je jitrocel velice úspěšný cestovatel. Podařilo se mu docestovat z Evropy až do Ameriky. Ukryl se zřejmě v blátě, které se usadilo v koňském kopytě. Američtí indiáni mu začali říkat Stopa bílého může. Na rozdíl od různých infekčních onemocnění v tomto případě přinesli bílí osadníci tentokrát pravý opak - léčivou rostlinu.


V jednom moudrém ezinu jsem se dočetl třeba toto:
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je jedna z našich nejběžnějších a zároveň nejužitečnějších rostlin. Známá a pověstná je její žahavost. Mnoho lidí ji považuje díky její odolnosti a rozšíření za plevel a podřadnou rostlinu. Kopřiva toho ale může opravdu spoustu nabídnout.

Žahavost kopřivy je způsobena drobnými dutými žahavými chlupy z křemičitanu. Při dotyku tyto ostré chlupy naruší pokožku, poškodí se a uvolněná tekutina z jejich vnitřku vstoupí do těla. Je to způsob, jakým se kopřiva brání proti spásání. Pokud chceme kopřivu využít, je nutné ji žahavosti zbavit. To provedeme vařením, rozsekáním, rozdrcením, sušením či louhováním po dostatečně dlouhou dobu ve (nejlépe proudící) vodě. Pokud se nám již podařilo o kopřivu popálit, pomůže přiložení rozkrojené syrové brambory.

Stonkem vedou velice pevná houževnatá vlákna, která lze splétat do kvalitních provázků. Stačí stonek kopřivy rozklepat, rozdrtit a odstranit přebytečný dužnatý materiál mezi vlákny. Po usušení se vlákna stáhnou, takže doje k upevnění uzlů a vazeb.

Kopřiva je taktéž velice účinná léčivka. Má velice příznivý vliv na krevní oběh a čištění organismu od odpadních látek. Disponuje také močopudnými účinky. Je tedy vhodné ji využívat při zánětech močových cest, revmatismu, cukrovce, jaterních a žlučníkových chorobách. Lze ji přidávat do jarních očišťujících salátů či uvařit z ní vynikající čaj.

Pro její vynikající chuťové vlastnosti je vhodné ji přidávat do různých nádivek. Obalení masa před tepelnou úpravou čerstvými kopřivami dodá masu lahodnou chuť, čehož je možno využít zejména v přírodě při improvozovaném pečení a grilování.
kukatko
image

(1) Rozloučení s pampeliškami

Milé děti,

v minulé soutěži jsem zjistil, že toho dost víte a že vás jen těžko nachytám na něčem, co se četlo v neděli v evangeliu. Tentokrát to bude trochu jiné. Nebudu se vás ptát jen ta to, co se četlo minulou neděli od ambónu. Četlo se to třeba někdy jindy. A taky se můžete ptát a pídit ;-)

Když otevřeme bibli, čteme o tom, jak Bůh stvořil zemi i nás. Dozvíme se, že se na tom dal záležet, aby to byl dobrý výtvor. Protože určitě počítal s tím, že my se na ten jeho výtvor budeme dívat a říkat si, jak asi ten Tvůrce byl. Jsou různé cesty, jak se přiblížit k Bohu. Toto je cesta krásy. Hledat značky, které nám někdo zanechal ve svém díle, v přírodě, která nás obklopuje.

A hned začneme, aby nám něco neuteklo. Třeba pampelišky. (Před týdnem nebo dvěma by to byl moc snadný úkol, teď se budete muset trochu poohlížet.) Leckdo je považuje za plevel, který je potřeba rychle posekat než se vysemení. Ale pampeliška je také užitečná. Někdo z ní dělá jarní salát, jiný pampeliškový med nebo víno. A upražené a rozdrcené kořeny dají velice dobrou kávu. A různí drobní živočichové je umí také šikovně využít. Ale především je pampeliška krásná. Zkuste někde pozorovat, jak důmyslně se žlutá pampeliška mění v tu šedavou kouli. Kolik myslíte, že v ní je těch malinkých padáčků? Zkuste některý z nich pustit z výšky dolů. I když je třeba nějak pomuchlaný, okamžitě zafunguje, semínko visí dole a celé to někdy vystoupá i pěkně vysoko a daleko.

Jeden spisovatel či spíše básník pozoroval toto:

Mezi trávou je pěšinka. Malinká pěšinka, ani lidský malíček by tudy neprošel. Je čistě umetená. Čekám, kdo tudy půjde, když si ji tak zametl. Přichází po ní mravenec. Nese nad sebou deštník a jde po téhle umetené pěšince.

Je to překvapivé a podivné: mravenec s deštníkem nad sebou. Ale on za ním jde druhý a třetí a všichni nesou deštník. Najednou je mi veselo. Mravenec s deštníkem ... Jak je to podivné. Každý z nich nese jedno pampeliškové seménko s padáčkem a nesou je tak, jako lidé nosí deštníky.

Mravencům deštníky v chůzi překážejí. Zachycují za trávu, ale oni je vyprostí a odcházejí po své umetené pěšince. Kam asi nesou svoje pampelikové deštníky?

Co asi uvidíš ty, až si budeš prohlížet ty malinké padáčky? A zkus přemýšlet, že tak, jak se vydávají padáčky do světa, se do něho kdysi rozletěla radostná novina. Pán Ježíš rozeslal své učedníky po celém světě. Některé do blízka, jiné do daleka. A poděkuj Stvořiteli, že si dal záležet na každé maličkosti a že jeden takový padáček víry zavál až do tvého srdce.
A pak mi napiš nebo nakresli, cos vypozoroval(a)!

A tady je otázka z té radostné zvěsti:

Ježíš řekl:

  1. Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření.
  2. Jděte do celého světa a podmaňte mi celou zemi.
  3. Jděte! Hle, posílám vás jako ovce mezi vlky.
  4. Jděte a kažte, že se přiblížilo království nebeské.

Co z toho Ježíš neřekl?

(2) Sedmikráska chudobka

Milí kamarádi, je tu druhý pohled naším kukátkem. Je to kukátko zelené a to znamená, že se díváme na Boží přírodu a obdivujeme krásu, kterou do ní Bůh vložil proto, aby nám naši pozemskou cestu zkrášlil a také proto, aby nás toto jeho dobré dílo vedlo k němu. A tak čekám, že mi v každé odpovědi nejen zodpovíte tu otázku týkající se evangelia, ale také tu, která se týká přírody. Protože nemusíme tentokrát přesně stíhat nedělní evangelia, můžete mi odpovědět i na některou z minulých otázek. Zpět byste se měli se dostat kurzorovou šipkou. I když ten, kdo odpoví dřív, než se objeví další úkol, bude v závěrečném hodnocení přece jenom malinko ve výhodě.

Sedmikráska chudobka. Už dávno naši předkové objevili tu moudrost, že krása a jednoduchost spolu souvisí téměř nerozlučně. Velký učenec Leonardo da Vinci říkal, že konečným stavem dokonalosti je jednoduchost. A my říkáme Bůh je láska.

Tentokrát si zkusíme najít tyhle nenápadné květinky. Možná, že jsme už uvykli na krásu uměle pěstovaných záhonů a tak nám bude chvilku trvat, než se naše oko od nich odpoutá a začne hledat krásu v tom, co někdo třeba nazývá plevelem, protože to má jinou barvu než pečlivě sestříhávaný trávník.

Před pár dny jsem si všiml na jedné straně chodníku upraveného záhonu s bohatě kvetoucími kosatci, pivoňkami a kdoví čím dalším. Na druhé straně vyrůstal z posečené trávy trs sedmikrásek. Když se o záhon nebo trávník člověk přestane starat, jeho krása se rychle ztratí, zatímco ty sedmikrásky budou vyrůstat někde pořád.

Když si někdo navěsí na krk spoustu šperků, bude na tom určitě hůř než ten, který si vybral ten nejvhodnější, i když to bude třeba nějaká docela levná ozdůbka.

Nebo vyrazím na nějakou dlouhou cestu a na zádech povleču těžký batoh se spoustou "nezbytných věcí". Budou se určitě cestou hodit, ale když takto vybaven budu muset doběhnout vlak, tak mi možná ujede ...

A tak mi napište, jestli se vám podařilo nějakou sedmikrásku tento týden najít.
A až ji najdete, tak za ni poděkujte tomu, kdo ji vymyslel, a přemýšlejte o tom,
co nám o chudobě a jednoduchosti říká Písmo svaté. Ježíš byl určitě na straně sedmikrásek.

Druhým úkolem je napsat aspoň jednu nějakou příhodu z evangelia, která by s tím nějak souvisela.

A kdyby někdo nevěděl, tak mu to třeba připomene scénka, kterou tentokrát najdete na obvyklém místě v chrámové předsíni. Copak znázorňuje?

(3) Oheň

Milí kamarádi, je tu další pohled naším kukátkem. Všude kolem nás je zeleno, až oči přecházejí, ale vzhledem k liturgické době odbočíme k jiné barvě. Jedním ze symbolů neviditelného Ducha Svatého je oheň. Na první pohled by se mohlo zdát, že do našeho zeleného kukátka oheň úplně nepatří. Když ale vzpomeneme na žhavý hořící sluneční kotouč kdesi daleko nad našimi hlavami a žhnoucí zemské jádro, zjistíme, že bez ohně a žáru by Boží stvoření nefungovalo.

Jedna z věcí, která se mi na ohni líbí je, že jasně a vesele zaplápolá, někdy se chová velice nezkrotně, ale také se umí skromně schoulit do doutnajícího žhavého uzlíčku a přečkat tak ve skrytu třeba celou noc. Ráno stačí přidat pár třísek párkrát fouknout a ohníček se vesele olizuje.

K dnešnímu praktickému úkolu budete možná potřebovat rodiče. Když je hezky poprosíte, určitě vám pomohou. Máte si najít v lese nebo v opuštěném koutě zahrady kousek ztrouchnivělého dřeva (nejlépe takové, které se odděluje v jakýchsi sloupečcích ). A pokusit se na bezpečném místě pod dohledem rodičů ten kousíček dřeva zapálit. Nejhezčí je, když plamen zhasne a dřívko doutná. Pozorujte, jak dlouho vydrží, než než vás začne pálit, jak se z ně vine v krásných křivkách dým, jak voní. Nemusíte vydržet do konce, můžete ho zahasit, protože když dobře najdete, mohlo by to trvat docela dlouho.

A přitom přemýšlejte o tom, co hoří a doutná dobře a co ne. Je zajímavé, že v hoření nevyhrává krásné a zdravé dřevo, ale takové ty uschlé a ztrouchnivělé kusy. Ty, které si nezakládají na své pružnosti, zelenosti a přetékání mízou.

A když vám to bude správně doutnat, ne hořet plamenem, přemýšlejte o tom, že každý máme v sobě takovou jiskru něčeho, která doutná, a kdykoli se do ní foukne, rozhoří se na chvilku veselým plamínkem jako ten kousek dřeva, který držíte v ruce. (Kdo by nemohl najít, ať mi napíše a já kousek něčeho takového vezmu do zobáčku a nechám mu to na nějakém tajném místěm.)

A druhý úkol? Napište mi nějaký příběh z Písma, kde hraje nějakou roli oheň. Kdybyste náhodou na nic nemohli přijít, koukněte do chrámové předsíně (kdo tam nedokoukne, koukne sem), je tam nápověda.

scenka3




(4) Tráva

Milí kamarádi, tentokrát si možná řeknete, co vám to v tom kukátku ukazuji. Vždyť je to jenom tráva. Když se nám tráva tlačí do záhonů, moc rádi nejsme. Někomu vadí dokonce i to, že se tráva pokouší usídlit v úzké škvíře mezi dlaždicemi chodníku. Ale zkuste si představit, že by mávnutím čarodějného proutku tráva prostě zmizela. Dovedete si představit, jak by všechno bylo pusté? Tráva svými houževnatými kořínky drží pohromadě zemi na svazích, takže možná by se mám za chvíli i začala odplavovat hlína. Tráva strašně moc vydrží. Můžeme ji sekat, šlapat po ní nebo ji dokonce vytrvat. Objeví se brzy znova v plné kráse. Není to úžasné?

A tak dnešní praktický úkol zní: posaďte se do trávy! A podívejte se kolem dokola a zjistíte, kolik různých tváří ta tráva má. Zkuste si vybrat jeden druh, který byste poznali i jinde a jindy. Jak vypadá? Myslíte, že byste mi ho mohli popsat tak, abych ho našel i já? A jak tak sedíte, pozorujte, jestli nezahlédnete v trávě nějakého živočicha? Co jste zahlédli prvně? Mravence? Nebo někdo přiletěl?

Na druhý úkol této otázky můžeme zůstat sedět v trávě. Sezení v trávě je jednoduché a prosté. Dá se udělat skoro všude. Samozřejmě oblečeme (nebo vysvlečeme) se tak, abychom nepřidělali mamince práci s praním kostelových kalhot nebo sukničky. Před více než dvěma tisíci lety někdo také nechal lidi posedat do trávy. Copak se pak stalo? Co myslíte, že jim tenkrát říkal? Nebo co myslíte, že by řekl vám, kdyby se tu náhle objevil?

Posadit se do trávy není zase tak obvyklé. Dnes, když se chceme najíst, tak si sedneme pohodlně ke stolu. Sednout si do trávy je trochu nezvyklé. Pro někoho i dost nepohodlné. Zvlášť, když není vidět žádné jídlo, kromě trochy, která nestojí za řeč. Ale to má právě Ježíš rád. Sednout si a věřit, že jídlo bude. Možná i vy mu někdy nasloucháte. A pak někde v koutku srdce uslyšíte pokyn, že se máte posadit do trávy. Že máte něco udělat trochu jinak, trochu nepohodlněji, než jste si představovali. A já vám přeji, abyste tu příležitost posadit se do trávy a zažít to, co následovalo potom, nepropásli.

V chrámové předsíni je zase malá nápověda (nebo tady), kdyby na to někdo nemohl přijít, ale myslím, že to nikdo z vás, mých milých soutěžících, potřebovat nebude ...

Jinak vám přeji příjemné vykročení do radostného období prázdnin. My prázdniny mít nebudeme, protože zeleným kukátkem se na Boží stvoření dívá dobře i o prázdninách. Možná i o dost lépe. A když máme něco nebo někoho rádi, tak od toho nepotřebujeme prázdniny, že? ;-) Jenom vás nebudu tolik honit, když někdo nebude pár týdnů u počítače, tak to dožene potom.

scenka4




(5) Motýli

Milí kamarádi, tentokrát to bude dost smutné. Ale napřed vám řeknu, co jsem pozoroval. Motýl přiletěl, sedl na květ a teňounkým sosáčkem něco hledal v květu. Říkám si, copak v tom květu asi má. Až odletěl, vzal jsem si jeden takový květ do svých neohrabaných prstů a za pomocí lupy jsem se snažil zjistit, co tam mohl najít. A opravdu, našel jsem na dně květu trošičku jakési průhledné tekutiny, na kterou byl můj jazyk trochu velký, ale přece jen se mi podařilo ochutnat trochu té motýlí pochoutky.


A pak jsem začal obdivovat ten teňounký motýlí sosáček. Kdybych já byl schopen udělat tak tenounkou trubičku, nevím, jak bych zařídil, aby se mi neucpala. A když by se ucpala, jak ji pročistit, aby mohla zase sloužit. A pak jsem si všiml, že, zatímco motýl svým sosáčkem sál z květu, mával křídly. Ne nějak rychle, protože se nepotřeboval udržet ve vzduchu, ale jaksi pravidelně pumpoval. Co kam, to samozřejmě nevím. Ale bylo to krásné.

A teď to smutné. Náš spisovatel či spíše básník napsal: A najednou se přižene naježený kluk s krabičkou a podává mi ji s radostným očekáváním a plný dychtivosti, jaké to vlastně přinesl dva vzácné motýly.
Naježený kluk měl opravdu štěstí, ale jaký bolestný obrázek jsem spatřil v krabičce: na dně jsou vedle sebe přibodnura dvě paví oka habrová a v křečích se otáčejí kolem špendlíkové hlavičky.
Pro sbírku jsou ovšem oba krásní motýli bezcenní, protože krabička je tak malá, že motýlové mají konečky křídel stočené do ruličky, a jak se chtěli zbavit mučícího hřebu, otloukli si všechnu barvu.


Aby to neskončilo tak beznadějně, povím vám, že náš přítel spisovatel či spíše básník si najednou všiml na dně krabičky malinkých olivově zelených kuliček. A protože to byl člověk, který vydržel obdivovat Boží stvoření hodiny, dny a měsíce, věděl, o co se motýlci v poslední chvíli svého života snaží - naklást vajíčka a zajistit si aspoň takhle nesmrtelnost. A tak přenesl umírajícího motýlka na stonek pelargonie na okně a za chvíli byl svědkem toho, jak deset či dvacet malých zelených vajíček stačilo vyskákat z ochmýřeného zadečku a přilepit se na stonek květiny.

Já věřím, že nikoho z vás, moji milí kamarádi nenapadne v dnešní době digitální fotografií a digitálního videa, něco takového spáchat pro to, abyste uchovali obdivovanou krásu, ale pro jistotu vám to píšu, kdyby se někdo nechal příliš unést obdivem ...

A co po vás budu chtít dnes? Prvním úkolem bude najít si svého motýla a popsat mi co dělat, jaký květ si vybral a co vás na něm zaujalo. Není nutné, abyste věděli, jak se jmenuje. Důležitější je ten obdiv a vděčnost Tvůrci za jeho krásu.

Druhý úkolem je pokusit se uhodnout, jak se jmenuje rostlina, jejíž květ si vybral můj motýl? Možná se vám to bude zdát těžké, ale je to rostlina, kterou najdete na zahrádce dost často, i když se nepěstuje zrovna kvůli květu ;-)

(6) Kdo je největší

Milí kamarádi,
jsou prázdniny, tak jen krátce, abyste si nepřipadali jako ve škole v hodině čtení.
Sedím na louce a dívám se na záplavu žlutých kvítků.
Některé větší, jiné docela malé u země.

A tak jsem si vzpomněl, jak se lidé často předhánějí, kdo je větší a důležitější.
Nad žlutými květy poletují vosičky a hledají v nich své pochoutky.
Dívám se, jestli si vybírají ty největší rostliny. Zdá se, že ne.
Malá nebo velká, hlavně když má něco chutného uvnitř květu.
Tak to stvořil Bůh.

A tak i u nás nezáleží, jestli jsme velcí, silní a všichni o nás ví,
hlavně mít ve svém nitru něco, co Boží andělé uznají za dobré
a pošlou nás na tu správnou stranu při závěrečné sklizni
dobrých skutků.

No a co úkol a otázka?
Najdi si nějakou louku, kde bude co nejvíc stejných květin.
Podívej se, jestli jsou všechny stejně velké, a mně napiš, jakou měly kvítky barvu.
Tak to je úkol. A teď dvě otázky:

Ježíšovi učedníci se nejednou dohadovali, kdo z nich bude v budoucím království důležitější. Z evangelia víme, že to bylo

(a) při Poslední večeři
(b) po Ježíšově smrti pod křížem
(c) po proměnění na hoře
(d) při usazování ke stolu na hostině

Ježíš jim na na řekl, že

(a) kdo ho nezapře před lidmi
(b) kdo bude sloužit ostatním
(c) kdo ho nejdéle následuje
(d) Petr

Kdyby se to někomu zdálo moc lehké, může mi poradit, na jaké květy jsem se vlastně díval ;-)
A mrkněte se na minulé otázky, něco jsem vám tam napsal ...

(7) Voda

Milí kamarádi,
uznejte, že mi to tady sluší! Já mám vodu moc a moc rád!

Tak tentokrát bude ten úkol trochu víc akční, než ten minulý. Dnes se podíváme na vodu. Je to něco úžasného. Stvořit něco takového, to se opravdu Bohu povedlo. Voda dovede hřát,chladit i studit, umí potěšit i postrašit. Když někde třeba hoří rozsáhlé lesy, dopravují hasiši vodu v cisternách nebo vrtulníky. Bůh to stvořil tak, že nechá vodu vypařit, udělá se mrak a ten se větrem dopraví, kam je potřeba. Žádné pet láhve, žádné kanistry, ani cisterny. Voda je v nás i kolem nás. Bez ní nemůžeme žít.

A tak si někde vyber pěknou vodu, ponoř do ní nějakou část těla a děkuj Stvořiteli za ten úžasný nápad stvořit vodu. Můžeš si najít nějaký pěkný potůček a zkus pohladit nohama písčité dno. Nebo se ponoříš celý do nějaké tůňky. Můžeš se také potopit a zkoumat, jak dlouho vydržíš jenom vodě.

Kdo by nevěděl jak na to, může si vzít příklad z toho, jak to prý dělal jeden indián jménem Tiše Kráčející Vlk - viz poznámka vlevo.

Takže prvním úkolem je napsat mi svůj zážitek s vodou. Můžeš přidat něco o tom, jestli rád plaveš a kolik uplaveš. Nebo jestli umíš plavat pod vodou?

Druhým úkolem
je napsat mi, která scéna s vodou z Nového nebo Starého Zákona se ti nejvíc líbí. Nebude to těžké, protože v Bibli to vodou přímo šlouchá :-)

No a samozřejmě užívejte si prázdnin a vody, ať už smáčí plavky nebo ťuká na pláštěnku :-)

(8) Jitrocel

Milí kamarádi,
tentokrát je to jednoduché, že? Kdo by nepoznal jitrocel. Někdo možná zkoušel i jeho léčivou sílu, když se někde poranil a neměl po ruce domácí lékárnu se septonexem a náplastí. Jitrocel obsahuje látky ničící bakterie a usnadňuje tak hojení ran. Pomáhá prý také pro včelím bodnutí nebo když nás poštípá nějaký hmyz.

Je to takový odlesk Boží připravenosti léčit zranění, která utrpíme v životě.

Možná je existence jitrocele důmyslnější než by se zdálo. Bůh má v přírodě všechno účelně stvořeno a tak nabízí se myšlenka, jestli ten jitrocel nevymyslel právě proto, aby si člověk, který mnoho tisíc let po stvoření běhal bosý, mohl rovnou zranění svých bosých nohou nevědomky léčit, tím, že běhal po zemi porostlé jitrocelem.

A tak mi zkuste napsat, jestli jste už někdy použili léčivou sílu jitrocele. A ještě můžete přidat, jestli vám nějaké zranění pomohl vyléčit Bůh.

(9) Kopřiva

Milí kamarádi,
tentokrát je to ještě jednodušší než minule, že? Kdo by nepoznal kopřivu, brzy ji ucítí na nějakém nekrytém místě svého těla. Lehce by pak mohl toto Boží stvoření odsoudit jako neužitečné. Pročpak Bůh stvořil něco tak nepříjemného? Ale hodně by se mýlil, protože se opět jedná o velice užitečnou a léčivou rostlinu. Používá se na přípravu čajů, vlasových přípravků, obkladů. Nebo třeba na přípravu hnojiva na zahrádce. Římští vojáci ji prý používali ve své výzbroji. Ne že by místo šlehali protivníka, ale kopřivami se mrskali a potírali sami, aby zahnali vlhko a chlad. Nedávno jsem se s kopřivami taky tak nějak nechtěně setkal a možná to opravdu funguje ... ;-)

Někdy se stane, že narazíme na celou armádu těchto žahavých bojovníků a my proti nim stojíme bezmocní jen v kraťasech. Už se vám to určitě taky někdy stalo. Můžeme zatnout zuby a prorazit sevřený šik. Nebo zkusíme najít jinou cestu. Jednou jsem jim utekl korytem potoka.

Kopřivy nám připomínají překážky, se kterými se můžeme setkat na své cestě hledače Božího království. Některá překážka taky třeba dost bolí, když se přes ni snažíme dostat. Když se nám to ale povede, už nám to tak moc zase nevadí. Možná to i trochu příjemně hřeje, že jsme to zvládli...

A tak mi zkuste napsat, jestli jste se setkali s kopřivou vy. A přidejte třeba něco o tom, jak jste překonávali nějakou nepříjemnou překážku na své křesťanské cestě.

(10) Pupeny

Milí kamarádi,
zeleně nám v přírodě ubývá, tak si říkám, že je na čase, abychom zelené kukátko na chvíli zavřeli. Jednou na dušičky, jsem se tak toulal po venku a bylo mi trochu líto, že to přátelské léto, ovívající vlahým větrem tělo, šustící zeleným listím a hřející od země i shora je nenávratně pryč.

A jak se tak posmutněle dívám na ty větve a větvičky, se kterých vítr sfoukává lístek za lístkem, přímo mě udeří do oka to, co je na obrázku. Větvička, sotva shodila poslední lístky, už chystá pupeny pro nové jaro a léto. Ano, jaro bude, jinak by se pupeny nechystaly. A rázem mě zaplaví radost. V tu chvíli jsem zahlédl s jistotou budoucí jaro! A úplně cítím, jak zase zavane svěží jarní vítr a znovu se otevře teplá náruč léta. A smutek je pryč.

A to si myslím, že bude pěkné zakončení našeho hledání Božích stop v přírodě. Naděje, že bude zase to krásné jaro, je pořádnou stopou, šlápotou, kterou nám v přírodě zanechal Stvořitel.

Vaším úkolem bude si takovou nějakou větvičku najít, najít takovou, která nebude stromu chybět, když si ji ulomíte. Doma si ji pak dáte do vody a budete se dívat, co budou nachystané pupeny dělat. No a mně napíšete, jak jste dopadli. Jestli se vám objevily lístky nebo květy. Neotálejte, ať to stihnete do vánoc!