Jak se žije kavkám
Tentokrát nejde o toho inteligentního, sympatického a ohroženého ptáka, ale o jedince, kteří se na základě svého chování v komunitě tak nazývají. Kavka neudělá nikdy nic proti vám. Nikdy nepodrazí. Je to takový beránek.
Zdá se, že ideální společenství je tvořeno samými kavkami. Všichni spolupracují, nikdo se nesnaží získat nějakou výhodu na úkor ostatních. Podle teorie her se jedná o hru s nenulovým součtem. Tedy zisk jednoho není vyvážen ztrátou druhého. Co když ale do tohoto společenství vstoupí jedinec, který si uvědomí, že svůj zisk přece jen může zvýšit, ale už jen na úkor druhých. Říkejme mu podrazák a zahrejme si s ním iterované vězňovo dilema.
Ze začátku se mu daří, důvěřivé kavky na jeho podrazy odpovídají stále kooperativně. Zisk podrazáka roste, ale souhrnný zisk ostatního společenství klesá. Úspěch podrazáka láká jemu podobné. Kavky jsou stále nespokojenější s klesajícím ziskem a společenství začíná mutovat k agresivnějším typům, kterým se odborně říká například TFT (oko za oko), TF2T (oko za oko po druhém podrazu), Velký pes (pragmatik). Experimentálně bylo vyzkoušeno, že společenství má tendenci po počáteční mutaci na TFT přecházet zase k více altruistickým TF2T. Tato společenství už bývají stabilnější a celkem odolná vůči podrazákům. Což ovšem neplatí v případě, že jsou v něm nějaké čisté sluníčkové kavky, protože podrazák na nich může celkem úspěšně parazitovat.
A závěr? Je přece řečeno buďte mírní jako beránci a ostražití jako hadi, ne? Každý by se měl někdy ozvat, když cítí, že něco není v pořádku. Jinak zmutujeme do osvědčeného, ale vývojově určitě nižšího společenství jedinců typu oko za oko.
5.5.2013