Bez Javascriptu to nepůjde ;-)

Povolte prosím Javascript nebo zkuste jiný prohlížeč.
Velikonoční střípky. Starci působí mladistvě, vesměs ve slušivých oblecích s kravatami. Postupně se každý z nich skloní a z ponožky vysouká do čista vymydlenou nožku. Nebo obě? To už Boží lid nevidí. Ministrantská asistence je tak početná, že by se s ní daly nohy i amputovat. A zachovává dekórum, i když tu a tam se to v očích pobaveně zaleskne.

Sedm obávaných starozákonních čtení. Mdloby, bolesti v zádech. Tyto obavy se ukázaly liché, pokud jste si zvolili oslavu velikonoční vigilie v Arše. Po každém čtení následoval ukázněně stručný doprovod pečlivě vážených slov lektora. Dva a půl hodiny uteklo jako voda. A třeba se v našich srdcích i něco z těch klokotajících pramenů spásy vsáklo. A to, že pak bylo i ledacos chutného k zakousnutí, aby svého Pána mohly oslavit i naše chuťové buňky, raději nebudeme psát, protože přístí velikonoce bychom se do Archy asi nevešli.

Ranní mše na velikonoční pondělí přetéká pomlázky chtivými ministranty. Je jich o tři víc. Jak se to pozná? Maximální počet ministrantů je dán počtem černých límců, které slouží k tomu, aby sjednotily všechny ty límce s kravatami, rozhalenky, trička a roláky čouhající z ministrantských rochet v jednu elegantní černobílou krajku. V mnohé kapse se tísní stočený proutěný předmět. V neděli se světí pokrmy, v pondělí by se mělo žehnat žaludkům.

Prominenti. Zdravíme Vás, milí prominenti, kteří máte možnost číst náš plátek in natura. Oko je doma na internetu. Líbí se mu tam a rozhodně se nehodlá stěhovat do řídkých lesů jehličnatých tiskáren. O něco více by se mu líbilo v krajině inkoustových zřídel, tam by se už dal najít slušný, ale značně nákladný domov.

Díky své virtuální existenci může Oko vůbec existovat. Ona ta málo viditelná etapa od elektronické podoby na papír, a to ještě barevně, je dost dlouhá. Na to síly naší redakce, která si při většině čísel říkala, že je to už poslední Oko, nestačí. Je nám sice líto, že nemůžete potěšit své bližní některým z našich čísel, ale vždyť zas o tolik nepřijdou, ne?.

Na Silvestra jsme výjimečně porušili zásadu naší virtuální existence a vydali něco na papír. A hned byla ostuda! Pana S. jsme zmáčkli a on přiznal, že zmíněný plátek nedistribuoval s vlezlostí pouličních kolportérů. Důvod byl prý prozaický - měl těch barevných kopií málo. Rozhodně se neosvědčil a podobný pokus se už nebude opakovat.
Jeden z našich čtenářů dostal následující povídání pro nastávající, ale určitě i jsoucí rodiče a chtěl by se o ně podělit s našimi čtenáři.

Zapomeňte na teorii a vrhněte se do praxe. Pokud chcete zjistit, jestli jste na vznešené rodičovské poslání dobře připraveni , řiďte se následujícími pokyny:

1a. Ženy: První krok v přípravě na mateřství je jednoduchý. Oblečte si župan a na břicho si zavěste pytel s fazolemi. Noste ho devět měsíců, potom desetinu fazolí odeberte.

1b. Muži: V rámci příprav na otcovství zajděte do nejbližší drogerie, vysypte obsah peněženky na pult a řekněte prodavači, aby si vzal, kolik chce. Pak zajeďte do supermarketu a sdělte vedoucímu, že si může nechat od vašeho zaměstnavatele poukazovat celý váš plat.
2. Abyste si vyzkoušeli, jak to bude vypadat v noci, procházejte se denně od pěti odpoledne po obývacím pokoji a na rameni při tom držte mokrou tašku o váze tří až šesti kilogramů. V deset si jděte lehnout, ale přesně o půlnoci vstaňte a pochodujte až do jedné. Pak si nařiďte budík na třetí hodinu ranní. Protože neusnete, ve dvě vstaňte a dejte si panáka. Ve tři čtvrtě na tři ale určitě jděte do postele. Až začne ve tři budík zvonit, hbitě vyskočte, ale nerozsvěcujte. Do čtyř hodin zpívejte ukolébavky, potom si budík nařiďte na pátou. Vstaňte a uvařte snídani. Dělejte to pět let. Tvařte se při tom vesele.

3. Vezměte meloun a vydlabejte z něj dřeň. Pak v něm vyvrtejte otvor velikosti pingpongového míčku, zavěste ho na provázku ke stropu a rozhoupejte. Vezměte misku krupičné kaše a zkuste ji po lžičkách do melounu vpravit. Musíte však předstírat, že jste letadlo, to znamená, že byste měli vrčet a dělat se lžičkou krouživé pohyby. Vytrvejte, dokud polovina kaše nezmizí, a potom si zbytek vylijte do klína. Pokud jste to zvládli, jste připraveni na krmení ročního miminka. Abyste se přichystali i na batole, pomažte pohovku nějakou pomazánkou a všechny záclony zapatlejte džemem. Za rádio hoďte chleba s máslem a několik měsíců ho tam nechejte.
4. Oblékání malých dětí není tak snadné, jak se na první pohled zdá. K nácviku potřebujete chobotnici a síťovou tašku. Pokuste se nastrkat chobotnici do tašky tak, aby žádné chapadlo neviselo ven. Máte na to celé dopoledne.

5. Zapomeňte na sportovní vůz a kupte si kombík. A nemyslete si, že s ním budete moct parkovat před domem. Rodinnými auty se totiž majitelé nemůžou moc chlubit. Chcete-li vědět, jak bude vypadat, kupte kornout čokoládové zmrzliny a položte ho do přihrádky pod přístrojovou desku. Pak do přehrávače strčte minci, roztlučte rodinné balení čokoládových sušenek a drobty vysypte na zadní sedadlo. Nakonec přejeďte kapotu po obou stranách hráběmi. To by snad stačilo.

6. Nácvik na procházku: Oblečte se a půl hodiny čekejte před záchodem. Potom vyjděte před domovní dveře, ale hned nato se vraťte. Totéž zopakujte ještě dvakrát. Pak několikrát jděte k brance a zase zpátky k domu. Nakonec vyjděte na chodník a pět minut se velmi pomalu procházejte. Podrobně prozkoumejte každý vajgl, žvýkačku, papírový kapesníček a mrtvého brouka, které najdete. Občas se pár metrů vraťte, a pak teprve pokračujte dál. Ve chvíli, kdy zvrátíte hlavu a začnete ječet, že už to dál nevydržíte ani minutu, jste připraveni vzít dítko na procházku. Vyjevených sousedů si nevšímejte.

7. Běžte do supermarketu. Vezměte si s sebou něco, co se podobá předškolnímu dítěti. Ideální je dospělá koza. Plánujete-li víc dětí, jedna koza nebude stačit. Obstarejte si nákup na celý týden, aniž byste z nich spustili zrak. Uhraďte všechno, co snědí nebo zničí.

8. Naučte se nazpaměť jména všech postaviček z dětských večerníčků, Křemílkem počínaje a Rumcajsem konče. Až se v koupelně přistihnete, že si zpíváte úvodní melodii rozhlasového večerníčku Hajaja, budete na rodičovství dobře připraveni.

9. Všechno, co řeknete, minimálně pětkrát zopakujte.

10. Ještě než učiníte konečné rozhodnutí, zajděte na návštěvu k nějakým nešťastníkům, kteří už děti mají. Proberte s nimi chyby, kterých se podle vašeho názoru ve výchově dopustili, a vysvětlete jim, jak by měli postupovat. Nezapomeňte pohovořit o trpělivosti a důslednosti, bez nichž žádný rodič ničeho nedosáhne. Navrhněte jim, jak by mohli své ratolesti naučit chodit na nočník, jíst příborem, poslouchat a chodit do postele bez odmlouvání. Vychutnejte si to - bude to totiž naposledy, kdy budete mít na všechno odpověď.

Krátce střižené hlavy. Zase jedno vděčné téma. Ti bystří, jako třeba my, si určitě všimli, jak těch čerstvě ostříhaných hlav přibylo před velikonocemi. Proč asi? Vysvětlení je snadné. Otec Pavel prý dává ostříhání za pokání. Teď už vás slyšíme namítat, že takové pokání pro některé farníky dosud oplývající hustým lebním porostem není skoro žádným trestem. To je sice pravda, pokud k tomu nevyfasuje zároveň několikadenní zákaz vytřepat si pichlavé odstřižky zpoza límce. Hlavním přínosem této metody je, že Otec Pavel okamžitě vidí, jak je u koho zpověď urgentní. Pozor, abyste někoho v duchu nevyloučili z církve - mohl by mít jiného zpovědníka. Příklady táhnou a tak se prý jen čeká, až pan farář odejde na operaci, a pak shodí své hřívy i oba naši svatí patroni.
Slogany. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili našeho hlasování o nejlepší slogan v kauze žvýkání v kostele. Přišly dokonce i slogany nové:

Kdo nežvýká s námi,
žvýká proti nám.
(Pedro)

Žvýkačku sem netahej,
žvýkání si odvykej,
bez toho ti půjde líp
modlitba i v duši klid.
(Pedro)

V chrámě Pána veleb,
žvyndy mu tam nelep!
(Oves)
A jak dopadlo hlasování? Vzácně vyrovnané:

1.místo (4 hlasy)
Zde je Boží příbytek ...
Co děláš v chrámě ...
2. místo (3 hlasy)
Co děláš v kostele ...
Vyndej si žvýkačku ...
3. místo (2 hlasy)
Kdo si zvykne ...
Žádný dobrý křesťan ...
4. místo (1 hlas)
Během bohoslužby ...

Hlasování aktualizováno 4.6.2000

Pro malou odměnu si na 2. tajné setkání Oka mohou přijít: ivan, Herman.Contract., husa, pivec, Pavel Šmerk, Pedro, oves. Dále si může přijít pro odměnu objevitel Žíněné haleny. Kdy? V pátek 16.4. ve 20 hodin vyjděte nahoru ulicí Rerychovou a sestupte pěšinkou dolů k potoku. Zváni jsou samozřejmě všichni naši čtenáři. Nikdo nebude nucen opustit svoji anonymitu, pokud přijde vhodně maskován.
Soutěž. Máme letos rok seniorů. A tak schválně, komu se podaří najít nejstaršího čtenáře Oka. Už vás vidíme, jak se ženete do domova důchodců s nějakým výtiskem Oka v ruce. Tak jednoduché to zase není. Podmínkou je, že váš senior musel číst Oko před 11.dubnem 1999. Na důkaz, že ho opravdu znáte, musíte získat jeho podpis. Ten odevzdáte členu redakce, pokud o nějakém víte. Když nevíte, tak vložte svoji odpověď do farní schránky v předsíni kostela a označte ji Oko-soutěž.







Brýle



Jedny obyčejné brýle
velikosti malé
schovaly se z dlouhé chvíle
do kastrólu v hale.

Dnes pan Sušil pro ně ušil
futrál z hnědé kůže.
Nic netušil, už se těšil,
že je schovat může.

Ptal se nahlas, ptal se v duchu,
ptal se svojí ženy.
Nikdo neměl ani tuchu,
kde jsou uloženy.

V kastrólu se na polévce
mastná oka lesknou.
Ani se jim věřit nechce,
když sem brýle plesknou.

Naráz celé rodiny ok,
táta, máma i děd
mají na dvě hodiny šok-
přes brýle je vidět.

Pozděj paní zbavila je
toho z nebes daru,
vzala brýle, umyla je
i s tím hrncem v jaru.

Potrubními zatáčkami
voda s oky drnce,
dodnes žijí vzpomínkami
na pohledy z hrnce.