Maso pusť!
Jak blízko mají různé věci ke svým protikladům. Nedávno jsme oslavili vánoce. Okamžik, kdy Bůh ukázal přímo prstem k chudobě a prostému životu. My jsme si Boha trochu obešli a stoupli si na takové místo, aby nám ten prst ukazoval na maximální možnou hojnost všeho. Bůh se musí usmívat tomuto starému triku, který na něho hráli už farizejové a zákoníci, když svou povinnou péči o rodiče přepočetli na peníze a ty mu darovali do chrámové pokladny.
Podobně se stalo i s masopustem. Je to období, kdy žádný půst od masa nemáme. Ten teprve přijde. Ale myšlenka na to, že si něco po určitou dobou nebudeme moci dopřát, je dost nepříjemně snesitelná. Asi jako kamínek v botě. Naši předkové si tedy snažili užít, co se dalo, než přijdou ty postní dny se svými omezeními. Finiš tvořily koblížky v úterý před Popeleční středou. Někdo si ještě na Popeleční středu dopoledne povolil kořalku.
A tak se opravdový masopust dostal před půst. No a vlastní půst ... na ten si sotva kdo dnes vzpomene.
Kdybychom si chtěli vzít na pomocí cizojazyčné označení předpostní doby - karneval, tak si vůbec nepomůžeme. Protože i tady se nabízí dvojici carne-val interpretovat jako pozdrav masu nebo rozloučení s ním.
A tak co udělat úkrok stranou a říkat masopusť. Je v tom aspoň naznačena akce, k níž toto období směřuje jako k vyvrcholení. A maso nám bude zastupovat všechno to, co bychom mohli pustit z ruky, aby se nám ten balón duchovního pokroku aspoň na velikonoce trochu odlepil od země, když už nepopluje jako ducholoď modrým blankytem Boží blízkosti.