Bez Javascriptu to nepůjde ;-)

Povolte prosím Javascript nebo zkuste jiný prohlížeč.

Sprejeři prostí
Toto dílko se objevilo na mohutné zdi starobrněnského kláštera. Kousek nad malou brankou, za jejíž mříží by se dali čekat rozvážně se pohybující hábity mnichů. Ale nevidíme žádného augustiniána eremitu jak za rozvážné chůze klášterní zahradou posílá chvály a díky Stvořiteli jarní krásy, která se o překot všude kolem rozvíjí.
Co tím chtěl autor asi říci?. Dokonce máme podezření, že se s tím nekreslil jen tak. Vrtá nám to trochu hlavou. I když možná lépe nevědět, protože jedna varinta výkladu se nám jeví jako Vypadni naznačeným směrem nebo ti dáme do zubů! Ale jsme ochotni nad tvou drzostí zamhouřit z vyššího principu blahosklonně i oko. Ale grafické provedení je docela umné a hezké. Jiného názoru je možná otec opat, sídlící za zdí.

Sprejeři majetní
Také pomalovaný objekt. Jeho "posprejování" se shodou okolností zúčastnil výše zmíněný opat. Na rozdíl od toho předchozího, je poselství jasné. Přijď a my ti ukážeme nádherný randál a ty nám za to pomůžeš upít trochu ze starobrněnského pivního moře... Toto už je třetí reklamní souprava na Ignis Brunensis. Ta první tak pilně propaguje, že už nám docela rezaví.
Chápeme, že pro Dopravní podnik je to příležitost, jak zahrát opravdovou symfonii hromadné přepravy. V Bystrci si nastřádají možná kilometr vozových souprav. Když pak ohňostroj skončí, posílají do stanice Přístaviště jednu za druhou a jsou na ten svůj přepravní koncert patřičně hrdí. Starobrněnský pivovar by si měl, soudě dle intenzuty pivní aury, která ve vozech hromadné dopravy výrazně světélkuje, také přijít na své. Ze starobrněnského pivního jezera bude notně usrknuto.

Proto není divu, že
Vedení města bere pravidelné ohňostroje jako věc, o jejíž bohulibosti se nepochybuje. Aby se rozehnali případní osamělí odpůrci, předložil zástupce primátora za zelené(!) studii, která na základě jistých měření dokazuje, že ohňostroje ničemu neškodí. Jak se to dělá? No, třeba řeknete rybářům, aby si spočítali mrtvé v ryby v řece. Když jich nemají víc než jindy, tak nic díky ohňostroji neuhynulo a vše je v pořádku. Kritériem je úhyn. Když neuhyneš, je vše v pořádku. Kdo viděl, jak při prvním výstřelu utíká pejsek z tak oblíbené vycházky domů a třesoucí se schová v nejzazším rohu šatny pod kabáty, ten si dovede představit, kolik tvorů se v okolních lesích chová při této manifestaci síly naší rasy chová podobně.
Komu se ohňostroje nelíbí...
může zůstat u své televize. Většina Brňanů však svátek Ignis Brunensis světí píše se v čísle 6 brněnského městskohromadnědopravního měsíčníku Šalina. Při vší úctě k MHD nutno konstatovat, že rozdělení obyvatel našeho města na vyznavače ohňostrojů a přísedící televize, na my a oni, je hrozivě diletantské a připomíná argumentaci z doby, kdy vše řídila jediná správná strana.

V čísle 5-2008 čteme:
Další z tramvají v ulicích města dostala nové šaty. Tentokrát velmi slavnostní, černé a třpytivé. Tramvaj Ignis Brunensis, upozorňující na každoroční festival ohňostrojného umění, pomohl "obléknout" pivovar Starobrno, který se stal titulárním partnerem mezinárodní přehlídky ohňostrojů. Žehnalo se starobrněnskou jedenáctkou a nechyběli Jiří Imrýšek za Starobrno, starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec, ředitel DPMB Bedřich Prokeš, primátor města Brna Roman Onderka a ředitel agentury SNIP Jiří Morávek.
Člověk by čekal opata poustevnického řádu všude jinde jen ne při takových příležitostech. Řehole sv. Augustina přece v kapitole 4 říká: Vaše chování ať je nenápadné ... Copak se asi při takovém žehnání pronáší?
... žehnej těm jejich rachejtlím,
ať jejich rány nepřeslechne poslední jezevec hluboko zalezlý ve své noře nad Kočičím žlebem,
ať jejich jas probudí ptáky na hnízdech jako zářivé ráno,
ať se odrazem ve vodě zachvějí vodní tvorové,
aby viděli, komu jsi svěřil vládu nad zemí.
Amen?